Results of the 2006 Rodney Pyne Hill Climb (29/10/2006)

 

Num. Name Category Club / Sponsor Time Cat. Pos. Overall Pos.
130 James Dobbin   Arctic Shorter Rochford RT 04:44.0   1
145 David Clarke   Nippo KFS 05:07.0   2
135 Jonathan Dayus   Arctic Shorter Rochford RT 05:07.7   3
150 Jim Henderson   Southport CC 05:10.7   4
97 Daniel Shand   West Pennine RC 05:12.3   5
140 Matt Clinton   mikevaughan.co.uk 05:14.8   6
110 Richard Pettinger   Sri Chinmoy CT 05:18.2   7
120 Bill Bell   Gemini BC 05:19.8   8
115 Ian Stott   Blackburn & Dist CTC 05:24.2   9
85 Mark Lovatt   Planet X RT 05:27.4   10
149 Rafael Radziej   Team Economic Energy 05:29.6   11
104 Mike Harrison 40 Sigmasport RT 05:31.4   12
122 Carl Helliwell   Blackburn & Dist CTC 05:33.5   13
90 Robert Adams   Bristol South CC 05:33.7   14
119 Nick Dawes   Farnborough & Camb/East St 05:41.0   15
82 Robert Gough   Chippenham & Dist Whs 05:42.2   16
105 Luke Rowe J16 Glendene CC-Bike Trax 05:42.9   17
95 Alex Dowsett J18 Glendene CC-Bike Trax 05:44.4   18
117 Andrew Peat   Solihull CC 05:46.5   19
143 Chris Myhill 40 API-Metrow-Heritage 05:48.0   20
99 Martin Bawden   Cyclelogic.co.uk 05:48.5   21
127 James Ward   Cambridge CC 05:48.5   22
21 James McLaughlin J16 Guernsey Velo Club 05:49.1   23
137 Sam Clark   Buxton CC-Settle Valley Cycles 05:50.9   24
87 Ishmael Burdeau   www.agiskoviner.com 05:51.3   25
17 Pete Vincent J18 North Devon Wheelers 05:52.7   26
80 Jules Birks   CS Dynamo (Exmouth) 05:53.0   27
109 Stuart Hall 41 Alltrax 05:53.8   28
123 Gareth Williams   Holyhead CC 05:55.5   29
133 Adam Pinder J16 Blackburn & Dist CTC 05:55.6   30
93 John Storms   Tri-cyclists One Life RT 05:56.1   31
118 Chris Edmondson   Blackburn & Dist CTC 05:57.4   32
113 Max Bienkowski   Ashurst BC 05:59.7   33
114 Derek Smetham   Dursley CC 05:59.8   34
58 Scott Chalmers   Leisure Lakes RT 06:01.0   35
63 Douglas Dewey J17 Team Tor 2000 06:01.7   36
33 Lewis Cowley J17 Plan B RT 06:02.1   37
142 Philip Borrett   Sid Valley CC 06:02.7   38
77 Paul O'Mahoney   Ghyllside Cycles 06:04.3   39
92 Adam Holmes   Mid-Devon CC 06:06.3   40
76 Stephen Nunn 43 Arctic Shorter Rochford RT 06:06.5   41
138 John Ealing   Rossendale RC 06:06.9   42
148 Stewart House   Arctic Shorter Rochford RT 06:07.9   43
134 Marc Allen 40 Swindon RC-Total Bike/Rudy P 06:10.5   44
141 Paul Moss   Coventry RC 06:10.7   45
131 Daniel Stevens J16 Liverpool Century 06:12.3   46
6 Jake Durant 15 Mid-Devon CC 06:12.5   47
107 Carlo Berton 42 Border City Whs CC 06:12.8   48
28 Dave Candy 41 North Road CC 06:14.9   49
78 Matthew Smith   Gemini BC 06:16.2   50
98 Daniel Gee   Ashfield RC 06:17.8   51
103 Andrew Peters   Mid-Devon CC 06:18.5   52
124 James Cocker   Team Economic Energy 06:19.2   53
129 Paul Murphy   Tyneside Vagabonds 06:19.8   54
88 Ben Green   Manchester Wheelers 06:20.8   55
146 Simon Aske   Mid-Devon CC 06:23.4   56
79 Richard Birkin   Ashfield RC 06:25.1   57
23 Ian Phillips   CS Dynamo (Exmouth) 06:25.3   58
111 Jonah Rice   Exeter Wheelers 06:26.9   59
136 Sean Childs   RN & RMCA 06:32.2   60
132 Mark Plowright   Beeston RC 06:33.0   61
96 James Gullen J17 Scarborough Paragon CC 06:33.1   62
108 Glenn Borrett   Sid Valley CC 06:33.5   63
70 James Jackson   Sid Valley CC 06:35.8   64
106 Leigh Pinchen   Somerset RC-The Bicycle Chain 06:37.5   65
94 John O'Brien 40 Delaune CC-Evans-Specialized 06:37.6   66
128 Andrew Sherwood   Farnborough & Camb/East St 06:38.6   67
86 Nick Denning   Exeter Wheelers 06:41.4   68
65 Ann Bowditch W Scienceinsport.com 06:41.9   69
102 James King   Delaune CC-Evans-Specialized 06:44.9   70
89 Neil Tubbs  46 Sid Valley CC 06:48.2   71
68 Mark Heath   www.echelon-cycles.co.uk 06:50.6   72
81 Chris Hunt   Sid Valley CC 06:55.0   73
91 Martin Fullard 41 Sid Valley CC 06:55.0   74
71 Ivan Pope 15 Gillingham & Dist Whs 06:55.1   75
84 David Wilkinson 43 Exeter Wheelers 06:55.7   76
69 Nigel Orpin   CS Dynamo (Exmouth) 06:56.0   77
19 Chris Rennie   Bikechain-Ricci 07:00.1   78
20 Sean Carthy 43 Scienceinsport.com 07:01.7   79
42 Lynn Hamel W Kent Valley RC 07:02.1   80
83 Paul Brierley 40 Huddersfield RC-Salamander 07:04.4   81
38 Jane Kilmartin W London Phoenix 07:05.4   82
126 Karl Hodson 40 Sid Valley CC 07:05.5   83
16 Gregory Sparks   Sid Valley CC 07:05.7   84
46 Phil Ward 53 CS Dynamo (Exmouth) 07:09.2   85
18 Iain Hounsell   Somerset RC-The Bicycle Chain 07:11.0   86
45 Michael Ives 67 MI Racing-EAS-Thule-Ozone-Sh 07:12.9   87
75 Mike Hudspith 44 Godric CC 07:14.2   88
36 Hugh Carthy 12 Scienceinsport.com 07:14.6   89
10 Graham Brett 44 St Austell Wheelers 07:15.9   90
39 Avril Swan W Wheels in Wheels CC 07:18.3   91
44 Cherie Pridham W Merlin Development Squad 07:25.5   92
121 Ross MacDonald J18 North Devon Wheelers 07:26.0   93
60 Nigel Winchester 41 Sid Valley CC 07:26.3   94
24 Mike Westmorland 61 Border City Whs CC 07:30.0   95
27 Colin Tyrer 44 Sid Valley CC 07:30.5   96
40 Trevor Pain 41 North Hampshire RC 07:34.4   97
66 Dean Ward   1st Chard Wheelers 07:35.9   98
15 Simon Foster   North Notts Olympic RC 07:36.0   99
22 Mark Gorman 45 RN & RMCA 07:36.2   100
67 Zak Birks   CS Dynamo (Exmouth) 07:39.1   101
48 Deborah Percival WV44 34th Nomads-Gem Hyg/Rudy P 07:47.8   102
34 Chris Barretto 66 Plymouth Corinthian CC 07:49.1   103
73 Colin Bennett 56 Sid Valley CC 07:51.9   104
59 Mitch Pope 51 Gillingham & Dist Whs 07:52.6   105
50 Ken Roberts 57 Lancaster CC 07:55.3   106
56 Alexandra Zebedee W Solihull CC 07:55.9   107
8 Mark Sanders 47 Mid-Devon CC 08:02.3   108
11 Rob Scott J18 Plymouth Corinthian CC 08:03.0   109
74 Ray Retter 61 North Devon Wheelers 08:05.1   110
37 Jacqueline Rice WV46 Okehampton CC 08:16.2   111
55 David Francis 59 Camel Valley C & TC 08:22.8   112
7 Ian Kellaway 45 Coventry CC 08:23.4   113
52 David Hamilton 52 Mid-Devon CC 08:27.0   114
64 Richard Brain 57 Sid Valley CC 08:28.8   115
62 David Moran 58 1st Chard Wheelers 08:33.5   116
116 Peter Greenhalgh 61 45 Road Club 08:45.4   117
31 Stace Birks 59 CS Dynamo (Exmouth) 08:55.5   118
61 Leigh Taylor W www.agiskoviner.com 08:57.0   119
47 Phillip Bennett   Sid Valley CC 09:05.6   120
41 Richard Tate   Sid Valley CC 09:06.7   121
12 Chris Eccles 44 Sid Valley CC 09:15.9   122
5 Gerald Woodley 69 Sid Valley CC 09:38.5   123
51 Chloe Birks W CS Dynamo (Exmouth) 10:12.7   124
54 Arthur Vince 66 Yeovil CC 10:33.0   125
43 Lesley Ward WV54 CS Dynamo (Exmouth) 11:01.8   126
25 Catherine Ostler W Willesden CC 11:03.5   127
13 Jean-Paul Lambhorth 42 Ogmore Valley Wheelers DNF    
72 Stuart Brooking   Exeter Wheelers DNF    
100 Danny Axford   Arctic Shorter Rochford RT DNF    
9 Tom Finnemore J18 Team Tor 2000 DNS    
14 Ben Anstie   Chippenham & Dist Whs DNS    
26 Melvin Chen   Oxford University CC DNS    
29 George Eccles J17 Sid Valley CC DNS    
30 Melissa Mather W Team Luciano DNS    
32 Diane Moss WV45 Team Luciano DNS    
35 Ruthie Elliott W In Gear Quickvit RT DNS    
49 Martine Verweij W MI Racing-EAS-Thule-Ozone-Sh DNS    
53 Phillip Finnemore   Team Tor 2000 DNS    
57 David Creese 54 Team Sanjan Design DNS    
101 Jake Tay   Severn RC DNS    
112 John Peters   Mid-Devon CC DNS    
125 Peter Bissell   Arctic Shorter Rochford RT DNS    
139 David Law   Arctic Shorter Rochford RT DNS    
144 Tim Wallis   Arctic Shorter Rochford RT DNS    
147 Pnut Arnold   API-Metrow-Heritage DNS    

Strava